Ostanimo u kontaktu

PREVENCIJA ČUVA ZDRAVLJE

Jesmo li se zapitali kolika je svijest o zdravlju srca u našem okruženju

Objavljeno prije

Svjetski dan srca 2014

Prigodom obilježavanja Svjetskog dana srca 2014., Svjetska kardiološka federacija i njezini članovi žele usmjeriti pozornost na stvaranje okruženja koje će poticati svijest o važnosti zdravlja srca. Srčanožilne bolesti (SŽB) su na vrhu ljestvice smrtonosnih bolesti u svijetu. Dosad su već bile uzrokom 17,3 milijuna preranih smrti, a očekuje se da će do 2030. godine ta brojka porasti i do 23 milijuna. Iako je godišnji broj umrlih od kardiovaskularnih bolesti u Hrvatskoj velik i naša stopa smrtnosti veća nego u većini europskih gradova (oko 15.000 žena i 10.000 muškaraca), pozitivno je da zadnjih deset  godina bilježimo smanjenje smrtnosti. Oko 25.000 ljudi godišnje umire od ove bolesti, od čega 9.000 osoba umre iznenada, a cilj je ove velike brojke smanjiti na što manju moguću mjeru.

Prečesto društvo osuđuje samo pojedinca koji boluje od SŽB-a zbog pušenja, prekomjernog unosa hrane i pića, te nevježbanja. Ali okruženje u kojem živimo, radimo i igramo se može imati značajan utjecaj na našu sposobnost da učinimo pravilan odabir za zdravlje svojega srca.

Nekoliko kratkih i jednostavnih te lako primjenjivih savjeta moglo bi vam koristiti, jer ukoliko se pridržavate na prirodan način možete spriječiti srčani udar: šetajte po sunčanom vremenu jer vitamin D kojega tijelo proizvodi zahvaljujući sunčevoj svjetlosti, povezan je s boljim zdravljem srca; hodajte bosi jer direktnim kontaktom sa zemljom djelujemo na stabilizirajuću silu što ima dobar utjecaj na rad štitnjače, šećera u krvi ali i na zgrušavanje krvi; teretana NE/park DA – 2011. godine britanskim pregledom 11 istraživanja dokazano je da su ljudi koji su vježbali vani, općenito gledano, imali više energije, a pokazivali manje znakova ljutnje, napetosti i depresije (što sve vodi prema srčanom udaru), od onih koji su vježbali u zatvorenim prostorima; smijite se – veseli ljudi koji se puno smiju imaju zdravo srce, pokazala je opsežna studija. Još 1995. godine, Američki stručnjaci mjerili su razinu sreće kod 1500 ljudi koji nisu imalo problema sa srcem. Deset godina poslije pregledali su 145 ispitanika kod kojih se razvila bolest srca i dokazali da oni koji su se više smijali, za 22 posto su rjeđe obolijevali od srčanih bolesti. „ Čak i ako niste po prirodi veseli, pokušajte se smijati jer srce pozitivno reagira i na lažni smijeh“-ističe dr.Davidson voditeljica Američke studije.

Ako ništa, za početak tjedna stavite samo ruku na svoje srce, zaklopite oči i sjetite se nečeg što Vas veseli i onda zamislite kako to veseli i sve druge ljude !!!  Probajte!

Danijela Raič, bacc.occup.th.

STOŽER CIVILNE ZAŠTITE DNŽ

Tri nova slučaja zaraze koronavirusom zabilježena u protekla 24 sata

Objavljeno prije

U Dubrovačko-neretvanskoj županiji u posljednja 24 sata zabilježena su tri nova slučajeva zaraze koronavirusom. Radi se dvije osobe iz Dubrovnika i jednoj osobi koja nema prebivalište na području naše županije.

Ukupno je zaražena jedna muška i dvije ženske osobe, a za jednu osobu je utvrđena epidemiološka veza.

Izliječene su 52 osobe: 17 iz Dubrovnika, 11 iz Metkovića, devet iz Župe dubrovačke, šest iz Ploča, pet iz Konavala, dvije iz Opuzena, jedna iz Slivnog i jedna osoba koja nema prebivalište na području naše županije.

U OB Dubrovnik hospitalizirano je 49 osoba pozitivna na koronavirus. Sedam bolesnika zahtijeva intenzivnu skrb, jedan bolesnik je na respiratoru – neinvazivna ventilacija, a šest je na invanzivnoj ventilaciji.

U posljednja 24 sata obrađeno je 35 uzoraka, a od početka pandemije analizirano je ukupno 23 495 uzoraka.

U samoizolaciji su 652 osobe, a u posljednja 24 sata zabilježeno je jedno kršenje mjere samoizolacije. Od početka pandemije utvrđeno je ukupno 99 slučaja kršenja samoizolacije.

Stožer CZ DNŽ i dalje apelira na građane da se drže svih propisanih mjera od strane Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Stožera civilne zaštite RH.

Nastavi čitati
Pekarstvo Metkovka – Reklama14 300×250
Svadbeni salon Dalmata 300×250

Najčitanije