Ostanimo u kontaktu
JURA SHOP – AKCIJA Vikend

POVODOM SMRTI DR.SC. IVANA JURIĆA (1932.-2021.)

Ivan Jurić ima značajno mjesto u kulturnom i prosvjetnom životu ne samo Metkovića

Objavljeno prije

U splitskoj bolnici, 25.ožujka  u 89. godini života preminuo je dr.sc. Ivan Jurić, hrvatski povjesničar, prosvjetni djelatnik, dragovoljac Domovinskog rata, brižan otac i domoljub.

Sa suprugom Nedom posljednjih godina živio je u staračkom domu u Ljubuškom.

Imali su sinove pokojnog Slađana, Trpimira i kćer Zrinku.

Prvi put sam kao dječak oko Malog Prologa (1961. ili 1962.godina) vidio Ivana i Nedu. Na ”vespi” su vjerojatno putovali u Nedin obližnji zavičaj u Hercegovini.

Bili su učitelji. Uspješni! Ni slutio nisam da ćemo u kasnijem razdoblju postati ne samo kolege, nego i prijatelji.

Jurić je započeo školovanje u Momićima, a nastavio u nižoj realnoj gimnaziji u Metkoviću. Učiteljsku školu završio je u Kninu 1952. godine, a prvo učiteljsko mjesto imao je u selu Vidu. Godine 1957. postaje direktor Osmogodišnje škole u Kuli Norinskoj, gdje je radio do 1963.

Radeći, nastavio je i vlastito obrazovanje pa je na PA u Splitu 1962. diplomirao povijest i zemljopis, a zatim  predavao u srednjim školama u Metkoviću.

Međutim, nije ostao na diplomi nastavnika. Na Filozofskom fakultetu u Zadru diplomirao je povijest i pedagogiju, zatim je nastavio poslijediplomski studij i magistrirao 1982. godine. Radeći u Srednjoj školi (nekada Škola učenika u privredi), a željan  novih znanstvenih spoznaja i ne štedeći životnu energiju, na Zadarskom je Fakultetu 2004. obranio doktorski rad ”Donjoneretvanski kraj između dva svjetska rata (1918.-1941.)”.

I prije stjecanja doktorata iz humanističkih znanosti, Jurić je istraživao povijest Neretve, pisao i objavljivao knjige o zavičaju s različitom tematikom.

Svjetlo dana ugledalo je 35 njegovih knjiga. Prošle godine kada smo se čuli telefonom najavio je i novu knjigu o svome rodnom selu Momićima. Nadamo se da će i ona jednog dana ugledati svjetlo dana.

– Više je Jurić istražio i napisao o povijesti Metkovića, nego svi prošli i živući pisci, – rekao mi je jedan od brojnih prijatelja pokojnog Ivana Jurića. I s time se možemo složiti.

Hodao je uspravno unatoč ”otrovnim strijelama” i s lijeva i s desna, i sa smiješkom je odolijevao svim napadima. Bio je ”hrvatski hrast” u pravom smislu riječi.

Dok bude vijeka i svijeta njegove će knjige ljudi čitati, a njegovo ime ponosno izgovarati.

Kao učitelj i profesor ostavio je izniman trag na tisuće mladih ljudi i njihove roditelje. Brojni učenici možda nikada ne bi završili Školu učenika u privredi i stekli zvanje da nije bilo profesora Jurića, posebice oni siromašniji. Mnogima je bio i otac i majka. Nikada nitko zbog njega nije izgubio školsku godinu, i to treba naglasiti.

Od daleke 1957. godine bio je član Matice hrvatske. Bio je jedan od pokretača osnivanja ogranka MH u Metkoviću i njegov prvi predsjednik (1970.-1971.) Tada je bio aktivan sudionik ”hrvatskog proljeća”. Te, 1971. godine organizirano je svečano otkrivanje spomenika Stjepanu Radiću u Metkoviću u čemu je također sudjelovao, uz dr. Franju Tuđmana, dr.sc. Stijepu Obada, Vladimira Pavlovića i mnoge  druge istaknute pojedince.

Ogranak MH ubrzo je ugašen voljom tada vladajuće strukture, a Ivan Jurić je doživio progon, premetačine, policijska ispitivanja i druge teške trenutke.

Ništa ga nije slomilo, iz svih teških situacija izlazio je snažniji i odlučniji da nastavi svoju prosvjetno-istraživačku i domoljubnu aktivnost.

Unatoč skromnoj ušteđevini na početku Domovinskog rata izdvojio je sredstva za ratnu opremu sebi i sinu Trpimiru te su njih dvojica postali pripadnici 116. Brigade HV, a Ivan je bio jedan od najstarijih pripadnika brigade i jedan od desetak očeva koji su sa sinovima stupili u obranu Domovine. Bio je prvi pomoćnik zapovjednika za IPD, glavni urednik Ratnog neretvanskog vjesnika i biltena 116. Brigade HV, dobitnik je Spomenice Domovinskog rata i reda hrvatskog trolista. Bio je i član Hrvatskoga žrtvoslovnog društva. Za svoj rad dobio je Nagradu Grada Metkovića 1994. godine, Nagradu Dubrovačko-neretvanske županije 1995., Državnu godišnju nagradu Ivan Filipović 1996., te Nagradu Grada Metkovića za životno djelo 2014. godine.

Ivan Jurić zasigurno ima značajno mjesto u sveukupnom kulturnom i prosvjetnom životu Metkovića, doline Neretve i Hrvatske.

Uskoro će počivati na groblju Sv. Ivana u Metkoviću.

Neka ti je laka hrvatska zemlja dragi naš Ivane!

BORBA U METKOVIĆU

DALIBOR MILAN IMA PORUKU ZA MOST: Nadam se da su se sada opametili jer su već izgubili troje izbore!

Objavljeno prije

Dalibor Milan, gradonačelnik Metkovića iz HDZ-a, kaže kako je Most u Metkoviću dobio lokalne izbore prije četiri godine te odonda uzastopno od HDZ-a izgubio sve iduće: europske, za mjesnu samoupravu i parlamentarne, pa zaključuje da je nekim čelnicima Mosta Metković bio tek odskočna daska.

U tjedniku 7dnevno Dalibor Milan progovara o aktualnim temama koje se tiču njegova grada te nadolazećih lokalnih izbora.

Prije četiri godine došli ste na čelo gradske organizacije HDZ-a Metković, a samo nekoliko mjeseci poslije pobijedili ste na lokalnim izborima za gradonačelnika Metkovića. Time ste HDZ vratili na vlast u Metkoviću nakon 20 godina, odnosno 16 godina vladavine Stipe Gabrića Jamba i četiri godine vlasti Mosta. Kako ste uspjeli srušiti Most u mjestu njihova nastanka?

Sinergijom nacionalne, županijske i gradske razine. Prije svega, ljudi su prepoznali postignuća naše vlade predvođene predsjednikom Andrejem Plenkovićem kao jamcem sigurnosti i stabilnosti koje su preduvjet za realizaciju razvojno-socijalnih projekata, i gospodarski iskorak. Osim toga, moj tim i ja ponudili smo novu viziju našeg grada i, vjerujem, kvalitetan program. Rođen sam u Metkoviću, cijeli svoj život u njemu živim i iz njega ne namjeravam nikamo otići, tako da sam od samoga početka bio vrlo dobro upoznat s problemima s kojima se susrećemo, ali i s potencijalima koje imamo.

Umjesto stalne konfrontacije, neprekidnih besplodnih svađa koje je vodstvo Mosta izazivalo sa županijom i državom te od koje je neko vrijeme politički “živjelo”, ponudili smo HDZ-ovu vertikalu, iskrenu suradnju na dobrobit svih naših sugrađana. I to su naši ljudi prepoznali, među njima i mnogi bivši glasači Mosta, koji su već bili umorni od dreke i svađa bez rezultata.
Most je u Metkoviću četiri pune godine imao apsolutnu, neupitnu vlast, a na nacionalnoj razini sudjelovali su u dvjema hrvatskim vladama. I da su u tom razdoblju išta kvalitetnog odradili za naš grad, zacijelo ne bi posrnuli već na prvim izborima.

Mnogi su analitičari ustvrdili da je Most gubitkom Metkovića te 2017. ostao bez “supstancije”, bez budućnosti?

Nakon toga prvog poraza, na lokalnim izborima, Most je u Metkoviću od HDZ-a uzastopno izgubio i sve iduće: europske, one za mjesnu samoupravu, parlamentarne… Nekim čelnicima Mosta Metković je od početka bio tek odskočna daska za političke karijere na državnoj razini.

Gradonačelnikom ste postali s pomalo neobičnim sloganom, “Iskreno”. S kojim sloganom idete u nove izbore?

Slogan ćemo objaviti kada procijenimo da ga treba objaviti, ali mogu reći da sam, vjerujem, ovaj četverogodišnji mandat odradio ne samo iskreno, nego i odgovorno, vodeći ozbiljne politike s konkretnim rezultatima u cilju poboljšanja kvalitete života svih građana Metkovića.

Kako vidite četiri godine svog mandata i što smatrate svojim najvećim uspjesima?

Čim sam preuzeo odgovornost za upravljanje Metkovićem, prionuli smo pripremi projektnih dokumentacija kojima smo aplicirali za sredstva iz europskih fondova koja naš grad dotad nije dovoljno ili nije uopće koristio. A danas? Možemo konstatirati da smo realizirali ili pokrenuli projekte, većinom financirane europskim novcem, u ukupnoj vrijednosti od gotovo pola milijarde kuna.

Vodeći se onom izrekom da “kad je volja velika, problemi su mali”, planovi su nam od početka bili ambiciozni. Između ostalog, postali smo prvi grad u Dubrovačko-neretvanskoj županiji koji je, nakon desetljeća čekanja, dobio sredstva za projekt aglomeracije. Najuspješniji smo grad u DNŽ-u po izgradnji infrastrukture za odvojeno prikupljanje otpada, učinkovito smo povukli sredstva za energetsku obnovu gradske sportske dvorane, među top 10 gradova smo u Hrvatskoj koji su povukli najviše sredstava EU-a za unapređenje rada vrtića, a zahvaljujući tom projektu, produljili smo radno vrijeme vrtića do 20 sati, uveli niz novih modernih programa te zaposlili 19 novih djelatnika.

U našem mandatu Metković je postao veliko gradilište. U ovom trenutku, ne računajući ono što je već realizirano ili ono što je dogovoreno, grade se projekti ukupne vrijednosti od gotovo 150 milijuna kuna: dnevna bolnica, nova zgrada Arheološkog muzeja Narona, rekonstrukcija više ulica, gradske tržnice i dječjega vrtića na “desnoj strani”, uređenje prometnice na ulazu u grad…

Mogao bih još “do sutra” nabrajati, no nema potrebe. Moje sugrađanke i sugrađani znaju što smo zajedno uspjeli napraviti i na planu socijalne politike i gospodarskih poticaja: od povećanja darova za novorođenu djecu i studentskih stipendija, a smanjenja cijene vrtića preko izdvajanja sredstava iz svoga proračuna, prvi put u povijesti grada, za poboljšanje zdravstva te financiranje smještaja voditelja medicinsko-biokemijskog laboratorija Doma zdravlja Metković ili specijalizacije prijeko potrebnog ginekologa.

Također, prvi smo u povijesti grada počeli s dodjelom potpora za poljoprivrednike i poduzetnike. Ali uistinu nije potrebno dalje nabrajati, sve to znaju moji sugrađani, a bit će to, uostalom, u izbornom programu koji ću uskoro predstaviti.

Vaš protukandidat iz redova Mosta, dr. Nikica Hajvaz, izašao je sa sloganom “Čovjek sa stavom”. To valjda implicira da ga vi nemate?

Moj je stav da sam odbacio mogućnost da budem na listi za Hrvatski sabor jer želim biti potpuno fokusiran na razvoj i dobrobit svoga grada. Meni Metković nije, kao nekima, odskočna daska za nacionalnu političku karijeru.

Moj je stav da su moje troje djece rođeni u Metkoviću, da sam ih ovdje krstio i da ćemo ovdje svi kao obitelj ostati živjeti. Moj je stav da smo samo lani za potpore poduzetnicima izdvojili milijun kuna i da smo ih usto oslobodili plaćanja komunalne naknade u visini od 500.000 kuna, da smo stopu prireza smanjili sa 10% na 8%, da je nedavno jedna naša tvrtka dobila 50 milijuna kuna europskih sredstava za izgradnju postrojenja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, kojim će se stvoriti 90 novih radnih mjesta.

Moj je stav da se politika ne smije svoditi na destrukciju i konstantno blaćenje drugih. Ili na neprekidno podmetanje noge, ako vam je draže. Moj je stav da biti gradonačelnik znači svaki dan raditi i boriti se za svoj grad te surađivati sa svim razinama vlasti, bez obzira na to o kojoj je političkoj opciji riječ. U zadnje četiri godine Metković ima partnerski odnos i s državnom i sa županijskom vlasti, što nam je donijelo brojna ulaganja.

U posljednje se vrijeme šire tvrdnje da s građani Metkovića boje, da ste revanšist, da politički kadrovirate i slično.

Još jedno podmetanje noge iz istog “laboratorija”. Podsjetit ću na nekoliko činjenica. Grad Metković platio je milijunske odštete zaposlenicima gradske uprave koji su, s dolaskom Mosta na vlast, dobili nezakonite otkaze. Te su otkaze dobili samo zato što nisu bili obožavatelji nekolicine čelnika Mosta, što im se nisu klanjali. I istina, dolaskom na vlast zatekao sam strah mnogih djelatnika koji su mislili da će se povijest ponoviti, da bih mogao nastaviti njihovim stopama podjele osvetničkih otkaza. Naravno da se to nije dogodilo.

Uveli smo kriterije stručnosti i kvalitete rada, što su naši sugrađani, među njima i mnogi bivši glasači Mosta, očito i honorirali s obzirom na činjenicu da smo uvjerljivo pobjeđivali na svim izborima nakon 2017. godine. Uvijek sam strogo razdvajao nekoliko kompromitiranih čelnika Mosta od svojih Metkovaca, vrijednih i čestitih ljudi, koji su se u jednom trenutku bili priklonili toj političkoj opciji. Kada govorimo o interesima našeg grada, naš cilj je Metković bez podjela, a ne produbljivanje podjela i stalno produciranje izmišljenih sukoba.

Toliko “strah” vlada da smo prvi put građane Metkovića uključili u planiranje našeg proračuna, pri čemu sudjeluju u prijedlozima projekata koje gradska uprava uvrštava u realizaciju u skladu s mogućnostima. Moja vrata uvijek su i svima bila i ostat će otvorena, sugrađanima sam uvijek dostupan. Metković se više nikoga ne boji – osim mogućnosti da neki osvetnici iz Mosta ponovno vedre i oblače gradom. Na sreću, to se neće dogoditi. Da sam ih se bojao, ne bih se kandidirao ni prije četiri godine. Nije me pokolebala ni njihova tadašnja prljava kampanja u kojoj su, u nedostatku vlastitih postignuća i ideja za budućnost, bili izložili i moju obitelj, moju suprugu i djecu.

Za čim žalite? Što niste uspjeli učiniti kao gradonačelnik?

Žao mi je što tijekom ove četiri godine nisam imao kvalitetnu oporbu, već se njihovo djelovanje – kada ga je bilo – svelo isključivo na destrukciju. A od prvog dana nudio sam im ruku suradnje, unatoč njihovoj prljavoj kampanji. Žao mi je što smo neke projekte, kao i u cijelom svijetu, morali prolongirati zbog posljedica pandemije koronavirusa, ali smo za veliku većinu njih već pokrenuli procedure javne nabave. U novom mandatu planiramo dovršiti aglomeraciju Metković, Metković spojiti na poslovnu zonu Nova Sela, nastaviti s ulaganjima u sportsku infrastrukturu te s potporama poduzetnicima i poljoprivrednicima, u cijelosti izgraditi infrastrukturu poslovne zone Dubravica, podići novu veletržnicu Metković itd. To ćemo i učiniti.

Vaša poruka za kraj intervjua?

Sugrađanima nudim da nastavimo sa zajedničkim uspjesima na dobrobit Metkovića, a Mostu ponovno pružam ruku suradnje. U prošle četiri godine su je odbijali. Valjda će jednog dana shvatiti da nam nisu potrebne podjele kada je riječ o interesima našeg grada.

Autor: 7dnevno

Nastavi čitati
Pekarstvo Metkovka – Mrvice 300×250
SNJEŽANA ĆUŽE 300px
HUMANITARNA AKCIJA – OBITELJ VUKŠA

Najčitanije