Ostanimo u kontaktu

ŽUPANIJA NASTAVLJA ULAGATI U ZDRAVSTVO

Domovima zdravlja Dubrovnik i Ploče dva vozila vrijednosti 550 tisuća kuna

Objavljeno prije

Župan Nikola Dobroslavić svečano je uručio ključeve dva nova sanitetska vozila ukupne vrijednosti oko 550 tisuća kuna ravnateljima Doma zdravlja Dubrovnik Branku Bazdanu i Doma zdravlja Ploče Vinku Matiću u ponedjeljak u Dubrovniku. Primopredaji je nazočila i zamjenica župana Žaklina Marević.

Župan Dobroslavić ovom je prilikom naglasio kako je ove godine u zdravstvo u županiji uloženo oko 28 milijuna kuna, a riječ je o decentraliziranim sredstvima kao i sredstvima županijskog proračuna.

”Drago nam je da smo i ovime pomogli u obnavljanju voznog parka naših zdravstvenih ustanova. Ove godine riječ je o ukupno šest vozila – tri sanitetskog prijevoza, dva za hitnu medicinu te jednom patronažnom vozilu. Dubrovačko-neretvanska županija puno ulaže u zdravstvo, a ove godine još i više kroz mjere pomoći u borbi protiv pandemije koronavirusa. Ove godine iznos će se kretati oko 28 milijuna kuna, a osim sredstava namijenjenih za održavanje zgrada i vozila, ove smo godine izdvojili posebno i sredstva za pomoć u borbi protiv COVID-19 i to dva milijuna kuna te još 2,5 milijuna kuna za sofisticirane medicinske uređaje na Odjelu za radiologiju Opće bolnice Dubrovnik, zatim za specijalizacije kao i smještaj gostujućih liječnika”, napomenuo je župan Dobroslavić.

Ravnatelj Doma zdravlja Dubrovnik Branko Bazdan istaknuo je kako njihovih 16 vozila sanitetskog prijevoza godišnje prijeđu 1,2 milijuna kilometara, zbog čega je važno obnavljati vozni park.

”Nama su jedno do dva nova vozila godišnje jako bitna. Dom zdravlja Dubrovnik ukupno raspolaže sa 16 sanitetskih vozila, imamo osam i pol timova i svaki tim po dva vozila. Za Dubrovnik je najznačajnije to što vozimo u klinike u Zagrebu, Rijeci i ostalim gradovima. Dnevno obavimo do dva takva prijevoza. Uslijed pandemije koronavirusa imamo značajno povećanje lokalnih prijevoza, odnosno prevozimo na testiranje osobe za koje se sumnja ili jesu pozitivne na COVID-19”, istaknuo je Bazdan.

Ravnatelj Doma zdravlja Ploče Vinko Matić naglasio je kako ovaj Dom zdravlja nastoji pomlađivati svoja vozila kao i ostalu opremu.

”Mi na raspolaganju imamo šest vozila, a svakodnevno vodimo ljude na dijalizu u Metković. Dosta je tu prijevoza i za Zagreb, Split i Dubrovnik. Potrebe ljudi su sve veće. Što se tiče našeg Doma zdravlja, stižemo sve, iako nije lako. Usluge imamo i telefonski, ali broj pacijenata se ne smanjuje. Olakšavamo tako našim bolnicama život, jer da jedan do dva posto manje ljudi dođe u bolnicu to je olakšanje”, zaključio je Matić.

STOŽER CIVILNE ZAŠTITE DNŽ

Danas zabilježeno 96 novih slučajeva zaraze koronavirusom, 22 osobe iz Metkovića

Objavljeno prije

U Dubrovačko-neretvanskoj županiji u posljednja 24 sata zabilježeno je 96 novih slučajeva zaraze koronavirusom (od toga 45 slučajeva utvrđeno brzim antigenskim testom). Radi se o 22 osobe iz Metkovića, 16 iz Dubrovnika, 12 iz Opuzena, 11 iz Korčule, deset iz Ploča, devet iz Konavala (jedan korisnik Doma za starije osobe Konavle), po tri iz Slivnog i Župe dubrovačke, po dvije iz Orebića i Vele Luke, po jednoj iz Kule Norinske, Smokvice, Blata i Zažablja te dvije osobe koje nemaju prebivalište na području naše županije.

Ukupno je zaraženo 45 osoba muškog spola i 51 osoba ženskog spola, a za 56 osoba je utvrđena epidemiološka veza.

Preminula je jedna muška osoba iz Ploča (rođ. 1936.).

Izliječeno je 45 osoba: 21 iz Metkovića, 12 iz Dubrovnika, četiri iz Konavala, dvije iz Ploča, po jedna iz Lastova, Orebića, Slivnog i Smokvice te dvije osobe koje nemaju prebivalište na području naše županije.

U OB Dubrovnik hospitalizirano je 47 osoba pozitivnih na koronavirus. Pet pacijenata zahtijeva intenzivnu skrb, četiri pacijenta su na invanzivnoj ventilaciji, jedan pacijent je na neinvanzivnoj ventilaciji. U posljednja 24 sata obrađena su 364 uzorka, a od početka pandemije analizirano je ukupno 26 380 uzoraka.

U samoizolaciji su 1604 osobe, a u posljednja 24 sata zabilježeno je jedno kršenje mjere samoizolacije. Od početka pandemije utvrđena su ukupno 104 slučaja kršenja samoizolacije.

Stožer CZ DNŽ i dalje apelira na građane da se drže svih propisanih mjera od strane Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Stožera civilne zaštite RH.

Nastavi čitati
Pekarstvo Metkovka – Reklama14 300×250
Svadbeni salon Dalmata 300×250

Najčitanije