Šetajući i obilazeći masline, uz rijeku Norin, voditelj Ornitološkog društva Brkata sjenica Bariša Ilić naišao je na zanimljiv prizor.
Ispred njega se nalazila prilično velika Crvenouha kornjača, gotovo 30 cm dužine. Kopala je rupu za položiti jaja.
– Kad sam malo bolje pogledao, vidio sam da se radi o crvenouhoj kornjači, invazivnoj vrsti u Hrvatskoj. Kontaktirajući struku, dobio sam potvrdan odgovor. Radi se zaista o invazivnoj crvenouhoj kornjači koja je, vjerojatno dok je bila manja, krasila nečiji akvarij u kući, a kad je odrasla, puštena je na slobodu. To ne bismo smjeli činiti. Puštanjem u prirodu možemo narušiti prirodnu ravnotežu jer invazivne vrste najčešće ugrožavaju autohtone životinje oduzimajući im prostor za život i hranjenje, – rekao je Ilić.
Ovdje je riječ o američkoj crvenouhoj kornjači Trachemys scripta elegans koja je poluvodena kornjača i najčešće je možemo pronaći kao akvarijsku kornjaču. U dogovoru sa Zoološkim vrtom grada Zagreba bit će poslana i udomljena u zoološkom vrtu u prihvatilištu, ističu iz ornitološkog društva.
Upitali smo gospodina Ilića što u tom slučaju najbolje učiniti sa životinjom koja se smatra ‘invazivnom’ vrstom, a dijete ju je preraslo ili je više ne želi odnosno ne može držati za ljubimca.
– Imaju dvije mogućnosti, da nekom od prijatelja poklonite čija bi djeca želila tu životinju za ljubimca ili kontaktirate neki od zoloških vrtova i oni će ih zbrinuti. Šteta je životinje ubijati, a i šteta ih je puštati u prirodu pogotovo ako su invazivne jer remete u prirodi autohtone vrste, što se odnosi i na biljke i životinje, – rekao je Ilić.